Druhá mobilita českých studentů 

Druhá mobilita českých studentů se uskutečnila ve dnech 18. 3 – 24. 3. 2018. Studenti vycestovali v neděli ráno a večer dorazili do partnerského města Idar-Oberstein, ubytovali se v mládežnické ubytovně a očekávali věci příští. Hned v pondělí navštívili partnerskou školu BBS, která se nedávno spojila s technickou školou, a právě tu jsme navštívili. Seznámili se s duálním vzděláváním, s obory, které se na této škole studují, obdivovali vybavení odborných učeben a dílen na úpravu a zpracování kovu, dřeva, zlata a stříbra, učebny pro výuku prodavačů, kuchařů i automechaniků. Tato exkurze byla velmi obohacující a věříme, že i u nás bude zavedeno duální vyučování na této úrovni.

Druhý den už se ke studentům připojili i členové partnerských organizací a všichni společně jsme navštívili projekt BOSS Tag na BBS. Němečtí studenti na něm představili pět firem, ve kterých vykonávají svoji praxi a pro firmu se učí. Nejvíce nás zaujal projekt studijního oboru ekonomické školy, který uskutečňují studenti ze své vlastní iniciativy a vyrábějí tašky na elekroniku. Používají k tomu výhradně ekologické materiály. Jejich zapálení pro věc bylo přímo nakažlivé.

Třetí den byl výletní. Navštívili jsme město Frankfurt n. M. a v něm muzeum peněz Bundesbank. Celá výstava byla udělána interaktivně, takže studenti skládali puzzle z bankovek, virtuálně hovořili s pracovníkem banky, hráli pexeso a další aktivity. Nejvíce je ohromila zmínka o hyperinflaci v r. 1923 v Německu, kdy lidé pálili peníze v kamnech, a bochník chleba stál 4,5 miliónů marek. Pak už měli volno na prohlídku města a nezbytné nákupy suvenýrů.

Ve čtvrtek jsme navštívili zajímavé městečko Bundenbach, kde se nachází keltské sídliště a břidlicový důl. Opět jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, tentokrát z historie. Na odpoledne si pro nás němečtí partneři připravili překvapení v přírodě. Partnerská delegace se rozloučila a odcestovala zpátky domů, a tak studenti i přes nepřízeň počasí vyrazili vstříc dobrodružství. Za překonání blátivé cesty by si všichni zasloužili zlatý metál. Ale překvapení stálo za to – visutý most přes hluboké údolí. Největší odvážlivci přešli celý, někteří kousek a někteří jen hleděli. V pátek jsme se naposledy sešli ve škole, abychom zhodnotili setkání, BOOS Tag a posunuli projekt o krok dál. Už nyní se těšíme na další setkání v Příbrami.

Mgr. Iva Čápová

  

V pondělí jsme se vydali do naší partnerské školy, která se nedávno spojila se školou s technickým zaměřením a nyní tvoří jednu velkou školu s počtem okolo 2 tisíc žáků. Ráno nás čekala prohlídka technické školy. Tam jsme měli možnost dozvědět se něco o oborech, které se tu studují. Studenti pracují se dřevem, kovem, stříbrem nebo zlatem. Viděli jsme také třídy, ve kterých se žáci učili prodávat nebo vařit. Zaujal nás tzv. duální systém, ve kterém jde o to, že žáci chodí týden do školy a týden do firmy, do které mohou nastoupit po ukončení studia. Potom jsme šli na jídlo do čínské restaurace, kde jsme se výborně najedli. Následovala exkurze v muzeu polodrahokamů, kde se nás ujal skvělý pan průvodce, seznámil nás s historií těžby polodrahokamů a vysvětlil nám, jak který kamínek vznikl, jak se jmenuje a co se z něj dá udělat. Různě barevné ,,kamínky“ byly opravdu okouzlující. Celý den jsme zakončili společným sledováním filmů. 

David P., Roman V.

 

Úterý - Boss Tag. V úterý jsme opět navštívili partnerskou školu BBS v Idar-Obersteinu. Do školy jsme přijeli brzy ráno a učitelé nás usadili do jedné větší místnosti. Boss Tag byl rozdělen na dvě části. V první části nám studenti školy představovali své firmy, ve kterých vykonávali praxi. Představilo se nám celkem pět firem. Nejvíce se nám zalíbila firma Caring cases, která nás zaujala svým přednesem. Prezentovali o chodu firmy a o jejích produktech. Jejich produktem byla pouzdra ze zajímavého ekologického materiálu. Měli na výběr hned několik velikostí na elektroniku jako mobily, tablety…

Poté nastala menší pauza, kdy jsme se přesunuli do místnosti s občerstvením. Zde jsme měli na výběr různé druhy chlebíčků, sušenek a dalších pochoutek. A s plným břichem jsme se přesunuli na část druhou, která byla zajímavější. Sešli se zástupci německých firem a studenti, učitelé a hosté s nimi vedli debatu. Mohli se zeptat například, jak uspět při zakládání firmy nebo jak to v jejich firmách funguje. Po této dlouhé části následovalo loučení, focení a oběd.

Honzík S., Ondřej Š.

Ve středu v osm hodin ráno jsme vyjeli za dalším dobrodružstvím do Frankfurtu nad Mohanem. Po dvou hodinách jízdy jsme konečně dorazili do muzea bankovek Bundesbanky. V muzeu nás asi nejvíce zaujalo, jak je zlatá cihla těžká a že to tedy není jako ve filmech, kdy si zloději hodí pytel s cihlami na záda a utíkají. A pak nás zaujala doba německé hospodářské krize, v době hyperinflace. V té době stál v Německu chléb 460 milionů marek a peníze se pálily v kamnech. Po prohlídce jsme jeli do centra Frankfurtu. Tam jsme měli rozchod na tři hodiny. Každý si prošel obchody a památky. A celou dobu nám dělala společnost panenka Berta. Výlet byl velice zajímavý, určitě bychom Frankfurt rádi navštívili znovu.

Eliška V., Adéla K.

Keltské sídliště a břidlicový důl v Bundenbachu. Čtvrtý den v týdnu neboli ve čtvrtek jsme jeli na výlet, který nám měl trošku připomenout historii v době Keltů. V autobuse jsme strávili kolem půl hodiny. Byl to den, kdy zrovna nebylo krásné počasí, pršelo i sněžilo a byla nám všem zima. Když jsme vystoupili z autobusu, ihned jsme se šli schovat pod stříšku, aby na nás nepršelo a my nebyli mokří, ale stejně nám to bylo skoro k ničemu, jelikož jako první dobrodružství tohoto výletu jsme měli procházku na keltské území. Cesta vedla mírně do kopce, ale všichni jsme kopeček v pohodě zvládli. Nahoře na kopečku nás všechny hned přivítala keltská soška, která měla výraz, jako by byla naštvaná, ale bylo to pouze upozornění, abychom se báli jít na jejich území. Když jsme pokračovali dále po cestě, došli jsme k takovému místu, kde byla jen tráva, vlastně to byla taková louka. Ta louka byla původně obydlená Kelty a hned vedle ní byla keltská obydlí postavená tak, jak tehdy opravdu vypadala. Tam jsme si prošli pár domů, nafotili pár fotek a šli zpět, kde na nás čekalo jiné dobrodružství. Sošky se tentokrát usmívaly, byly rády, že jejich území opouštíme. Museli jsme si vzít helmy na hlavy, aby na nás nespadl nějaký těžký kámen nebo se nebouchli do hlavy. Šli jsme se podívat do dolu břidlice. Byla tam veliká zima, ale všichni jsme to statečně přežili. Nejzajímavější věcí bylo to, že to byl jeden z nejstarších dolů. Byl zde totiž krápník, který měřil 6 cm, a protože jeden centimetr krápníku roste sto let, důl tu stojí už 600 let. Dozvěděli jsme se vše o těžbě břidlice od středověku až po současnost, jak těžká a nebezpečná práce to byla a k čemu břidlice sloužila. Povídání určitě stálo za to.

Adéla Č, Andrea B.