Projektové setkání ve Francii

V neděli 13. 1. 2019 vyrazilo 10 žáků z 2. B do francouzského města Belfort na setkání projektu Erasmus+ pod názvem „Čtyři odstíny gramotnosti“. Do města jsme přijeli ve večerních hodinách. Cestou jsme na letišti vyzvedli studenty z Řecka a odjeli do hotelu, kde jsme trávili večery. V hotelu byli studenti z České republiky, Německa a Řecka.

V pondělí jsme se seznámili s francouzskými přáteli. Celý den probíhal ve škole, kde jsme se vzájemně poznávali. Ráno jsme měli prohlídku školy. Studenti byli ohromeni, jak je škole velká. Jedná se také o technickou školu, takže se tam nachází krejčovská a technická dílna, pro obor sociální péče polohovací postele s figurínami starých lidí i miminek, prostě vše, co je pro tuto péči potřeba. Studenti mají k dispozici spoustu sportovišť, fotbalové a basketbalové hřiště, dvě obrovské tělocvičny, posilovnu, běžecký ovál a další vymoženosti pro sportovní vyžití. Škola se skládá z mnoha areálů, v kampusu je i jídelna a internátní budovy. Není divu, na této škole studuje skoro 2 000 studentů od 15 let z celého okolí. Zjistili jsme, že francouzští studenti začínají v osm hodin, ve dvanáct mají hodinovou pauzu na oběd a končí až v šest hodin večer. Po obědě jsme měli přednášku o francouzských médiích, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Po přednášce jsme se navečeřeli a odjeli na hotel. Večer jsme trávili na svých pokojích, kde jsme odpočívali.

V úterý jsme se nasnídali v hotelu a odjeli jsme do školy. U školy na nás čekal průvodce, který nás provedl po krásách Belfortu. Po prohlídce jsme se naobědvali a měli jsme volno do šesti hodin večer. Tehdy jsme jeli na exkurzi do tiskárny novin. Byla velmi zajímavá, dozvěděli jsme se, jak se noviny tiskly v úplných začátcích a jak se tisknou dnes. Pak se rozjely rotačky a to byl teprve fofr. Po prohlídce jsme dostali tašku maličkostí a noviny. A na hotel jsme se vrátili v pozdních hodinách.

Ve středu jsme proto měli volné dopoledne, abychom mohli dospat noční deficit, vyrazili jsme do města za účelem nakoupení suvenýrů. Kolem dvanácté hodiny jsme odjeli do školy, kde jsme se naobědvali. Po obědě jsme měli přednášku o reklamách. Řešili jsme především sexistické a genderové reklamy a zkoušeli je změnit, aby to bylo správné. Jenže na to, co je správné, měl každý trochu jiný názor. Zvláště když jsme pracovali v mezinárodních skupinách. Po přednášce jsme měli za úkol natočit krátké video, které mělo nalákat lidi, aby šli volit do Evropského parlamentu. V šest hodin jsme se navečeřeli a odjeli na hotel, kde jsme měli volno.

Ve čtvrtek po snídani nás vyzvedli francouzští přátelé a vydali jsme se na prohlídku firmy PSA, kde jsme viděli výrobu automobilů značky Peugeot, Citroen a Opel. Dozvěděli jsme se, že výroba jednoho auta od začátku do konce trvá 7 hodin. Během jednoho dne vyrobí více než 2 160 aut. Vyrábějí se přímo pro zákazníky, nikoliv do skladu. Po prohlídce jsme odjeli zpátky do školy na oběd. Po obědě byla pro nás připravena přednáška o nerovnosti mezi mužem a ženou. Po večeři jsme jeli do města na bowling, kde jsme si užili spoustu zábavy. Po bowlingu jsme odjeli na hotel. Tam jsme balili a loučili se s našimi přáteli z Řecka a Německa.

V pátek jsme se nasnídali a dobalovali jsme si. Poté jsme si dali kufry do autobusu a odjeli do školy, kde jsme si pouštěli videa, která jsme natáčeli, a loučili se. Před obědem jsme se rozloučili s německými přáteli, kteří odjížděli dříve. Po obědě jsme nastoupili do autobusu a čekala nás desetihodinová cesta zpátky domů.
 
Postřehy žáků:

První dny ve Francii byly unavující kvůli dlouhé cestě a první oběd taky nebyl obdivuhodný. Ze začátku byl zmatek a nikdo se s nikým nechtěl sblížit. Hned druhý den jsme měli problémy s kartami od pokojů a jen já a moje spolubydlící jsme to nedokázaly nijak vyřešit. Seděly jsme na chodbě a po chvíli vyšli z pokoje odnaproti řečtí studenti a hned se ptali, co se děje, a nabídli nám postele. Byla s nimi zábava a chtěly jsme jim poděkovat, tak jsme nakoupily nějaké jídlo a pozvaly je k nám. Rádi přijali pozvání a přišli. Povídali jsme si moc dlouho a řekli si svá jména na sociálních sítích. Našli jsme spoustu témat, o kterých jsme mohli mluvit a poznat se. Další dny jsme natáčeli film, tam jsme se seznámili s německými studenty. Na bowlingu poslední večer byla zábava, všichni si to užili. Všichni zahraniční studenti byli milí, jen někteří neuměli moc anglicky, tak jsme se domlouvali nohama a rukama. Na zážitky z tohoto týdne jen tak nezapomenu a doufám, že znovu potkám studenty z ostatních států.

Lucie Machatová

Francouzi mají úplně jiný časový režim, například jejich hodování trvá velice dlouho, když jsme byli na uvítací večeři, jedli jsme tři chody přes dvě hodiny. Dále to, že děti stráví třikrát týdně na výuce od osmé ranní do šesté večerní. Celkové chování Francouzů k sobě samým bylo takové familiární. Všichni se objímali a líbali na tvář. Z našich pochůzek byla největším zážitkem cesta do Lidlu a návštěva automobilky. Program jako takový byl velice špatně zorganizovaný, i přesto se jim nedá nic vyčíst, protože jsou celkově takoví opoždění, ale oni na to říkají „Cest la vie“. Se studenty jsme se zprvu nebavili, až po pár dnech se s námi začali bavit němečtí studenti, ke kterým jsme měli nejblíž. Práce v mezinárodních skupinách byla zprvu těžká kvůli jazykové bariéře, ale když jsme ji společně překonali, šlo vše docela hladce a byla i zábava.

Ačkoliv nás to tu zprvu nebavilo a chtěli jsme domů, tak jsme si společné chvíle užili plnými doušky a těšíme se na další zážitky a doufáme, že se znova setkáme se svými mezinárodními přáteli.

Šárka Pečená a Natalie Kaplánová

Návštěvu Francie jsem si opravdu užil a jsem rád, že jsem byl vybrán právě já. Těším se na další školní výlety.

Jakub Mátl

Výlet do Francie hodnotím jako kladnou a přínosnou zkušenost. Jsem moc ráda, že jsem se této akce mohla zúčastnit, i když jsem půlku promarodila. Nejvíce se mi líbila exkurze v PSA Sochaux. Ráda bych jela znovu.

Edita Žáková

Pětidenní pobyt ve Francii v rámci projektu Erasmus + jsem si náramně užil. I když to nebylo vždy to pravé ořechové, tak i přesto jsem vděčný za to, že jsem dostal tuhle možnost. Prožil jsem mnoho nových zážitků, na které budu rád vzpomínat. Už teď se těším na další školní akce.

Tomáš Veselý


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU