Červen 2017 - praxe německých studentů v Příbrami

Do třetice všeho dobrého jsme v letošním roce hostili skupinu šesti praktikantů z partnerské školy v Idaru-Oberstein, kteří v příbramských firmách vykonávali dvoutýdenní praxi v rámci projektu Erasmus+. Praxe se uskutečnila v termínu od 5. 6. do 16. 6. a rádi bychom poděkovali firmám Halex, Finvest, PB Tisk a Senco za přijetí německých a českých praktikantů a perfektní realizaci odborné stáže. Obchodní akademie a vyšší odborná škola Příbram od roku 2010 úspěšně realizuje vzájemnou výměnu praktikantů s německou školou BBSW Idar-Oberstein. V uplynulých letech intenzivní spolupráce se nám podařilo vyslat 43 českých studentů na praxi do Německa a přijmout 52 německých studentů.

 

 

 

Jedna z německých studentek vykonávala svou praxi v kanceláři Obchodní akademie a v rámci praxe si připravila pro naše studenty zajímavou prezentaci o Německu a městě, kde bydlí a chodí do školy. Protože výborně ovládá i ruský jazyk, mluvila s našimi studenty dvojjazyčně, takže prezentace byla poutavá i pro studenty, kteří studují ruštinu. Při hodině zeměpisu si vše ještě ukázali na mapě! Děkujeme tedy Aleně Ehrlich za vstřícný přístup a příjemné setkání! Níže její komentář:

"Es war eine tolle Erfahrung für mich, während des Auslandspraktikum in Pribram (Tschechien) einen Vortrag halten zu dürfen. Da die Schüler dort an der Schule Deutsch und Russisch als Fremdsprachen lernen, konnte ich meine Sprachkenntnisse nutzen und die Präsentation ihnen nicht nur auf Deutsch, sondern auch auf Russisch vorstellen. Ein Erlebnis, das ich niemals vergessen werde!"

"Bylo pro mě skvělou zkušeností, že jsem v rámci svého praktika mohla mít přednášku. Neboť studenti se na této škole učí německý a ruský jazyk, mohla jsem využít své jazykové znalosti a představit jim prezentaci nejen německy, ale i rusky. Byl to zážitek, na který nikdy nezapomenu."

Alena Ehrlich

 

 

Praxe s německými studenty

Dva týdny, tak dlouho zde byli studenti z německé školy v Idaru. Jeden týden jsem strávila společně s jednou studentkou v PB tisku, kde jsme pomáhaly ve výrobě. Mluvily jsme především anglicky, německy jsem se neodvážila, neboť mluvit s rodilým mluvčím je těžší než v hodině se spolužáky. I tak si ale myslím, že náš společně strávený týden jsme si hodně užily a byl pro nás velkým přínosem, jak v komunikaci v cizím jazyce, tak začleněním mezi nové tváře. Několik dní jsme s praktikanty byli i ve volném čase a musím říct, že jsme se skvěle bavili. Domnívala jsem se, že odlišný jazyk bude jakousi bariérou, opak byl ale pravdou. Po chvíli jsme spolu začali normálně bavit a stali se z nás přátele. Myslím, že jsme si to všichni patřičně užili a tato praxe splnila svůj účel.

Monika Hovorková

 

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU