Květen 2018 – Praxe v Idaru-Oberstein

V termínu od 20. 5. do 2. 6. 2018 se v rámci projektu „Odborná praxe v Německu a Velké Británii“ uskutečnila dvoutýdenní stáž šesti studentek třetího ročníku v Idaru-Oberstein, kde sídlí naše partnerská škola. OA Příbram si s BBS Idar-Oberstein vzájemně vyměňuje praktikanty již od roku 2010 a od té doby jsme do Německa na praxi vyslali celkem 56 studentů. Do světa na zkušenou vyjíždí studenti s cílem procvičit si cizí jazyky a získat nové odborné dovednosti. Komentáře studentů jasně dokazují, že i letos se projekt vydařil a své cíle splnil. S výměnnými praxemi budeme pokračovat i v příštím roce, neboť se nám to opět podařilo a jsme mezi schválenými projekty ERASMUS+ z výzvy 2018. K získání grantu velkou měrou přispěl i fakt, že jsme držitelé Certifikátu kvality v odborném vzdělávání. Máme velkou radost, že i nadále bude mezinárodní spolupráce běžnou součástí výuky na naší škole.

  

Ve třetím ročníku máme všichni čtrnáctidenní praxi. Se spolužačkami jsme se vydaly do Idar-Obersteinu v Německu, kde má naše škola partnerskou školu. Bydlely jsme v mládežnické ubytovně. Byla jsem s praktikantkou Lenou, která mluvila pouze německy. Pracovaly jsme v muzeu polodrahokamů z celého světa. Začínaly jsme pracovat v půl deváté. Každé ráno jsme čistily vitríny s exponáty, připravovaly muzeum pro návštěvníky, balily dárečky pro děti. Nejlepší byl poslední den, kdy nás v muzeu navštívila americká škola z Německa. Děti si tam vyráběly truhličky, rámečky a skleničky. Lepily si na ně kamínky podle své vlastní fantazie. Praxe v zahraničí se mi velice líbila. Poznala jsem nové kamarády i jinou zemi.

Kateřina Jabulková

  

V Německu na praxi jsem pracovala na finančním úřadě. Přespávaly jsme v Jugenherberge - ubytovně. Dostaly jsme kartičky na autobus, za které jsme zaplatily 12 eur a mohly jsme jezdit po celém Idar-Obersteinu. V práci jsem se naučila základy o německých daních. Dále jsem třídila poštu, razítkovala spisy a skládala je do desek. Byla se mnou i německá praktikantka Sindy, která mi v práci velmi pomohla. Procvičila jsem si zde německý i anglický jazyk. Všichni byli velmi přátelští a ochotní. Praxi v zahraničí můžu ostatním jen doporučit.

Marie Turková

  

Moje čtrnáctidenní praxe se konala v Německu v Idar-Obersteinu. Pracovala jsem v Globusu v Baumarktu, kam jsem dojížděla autobusem. Můj praktikant byl Marcel, který pochází z Turecka. Většinu času jsme dělali inventuru zboží, rovnali regály, vykládali nové zboží a upravovali květiny. Pracovníci byli velmi milí, hodní a ochotní. Po skončení pracovní doby jsme se spolužačkami měly dost volného času, takže jsme různě výletily po městě a obchodech. Každý večer jsme relaxovaly venku se sklenkou vína a užívaly si odpočinek. O volném víkendu jsme v sobotu vyrazily vlakem do Frankfurtu nakupovat. Město bylo krásné a plné obchodů, ale jeden z nich nás zajímal nejvíc, a to Primark. Ráj pro shopaholicy, kterými my samozřejmě jsme. Užily jsme si společný slunečný den. Rozhodně jsem si odvezla spoustu krásných zážitků a vždy se do Idaru budu ráda vracet.

Aneta Sopúchová

  

Moje praxe v zahraničí v Německu probíhala ve firmě Carl Schmidt. Zaměstnanci byli velmi vstřícní a milí. První den jsem se ve firmě rozkoukávala a seznamovala se se zaměstnanci, hodinu si mě tam i s mojí praktikantkou Jessy nechali. Třídila jsem knihy. Druhý den měla Jessy zpoždění, tak jsem šla do práce sama. V práci se ke mně chovali mile a dostala jsem za úkol vyklidit výlohu a otřít knížky od prachu. Dále jsem utírala prach a ke konci pracovní doby jsme s Jessy chodily do banky a na poštu. Další dny jsme už jen třídily faktury a zakládaly. Často se mě v práci ptali, co mám v plánu na večer nebo na víkend. Vyprávěla jsem jim i o našem výletu do Frankfurtu. Praxe se mi líbila a jsem ráda za tu možnost, že můžeme v rámci naší povinné praxe vycestovat. Určitě mě to posunulo v cizích jazycích. Donutilo mě to mluvit. Byla to určitě dobrá zkušenost, a kdyby byla možnost, tak bych určitě vycestovala znovu. S Jessy si stále píšu a až ona přijede k nám, tak určitě někam vyrazíme. Jsem ráda, že jsem mohla poznat a vyzkoušet si zase něco nového.

Tereza Krajčírová


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU