Říjen 2018 - praxe německých studentů v Příbrami

OA a VOŠ Příbram v letošním roce opět hostila německé praktikantky, tentokrát v termínu od 27. 9. do 12. 10. 2018. Bylo to již podvanácté a velmi nás těší, že spolupráce s BBS Idar-Oberstein čile kvete a neodmyslitelně patří do výuky na naší škole. Praktikantky v doprovodu českých studentů poznávaly krásy našeho regionu, zavítaly do Prahy, ale především získávaly pracovní zkušenosti ve firmách Halex, Finvest, Senco, v Okresní hospodářské komoře a na Městském úřadu v Příbrami. Všem organizacím děkujeme za milé přijetí praktikantů a dlouhodobou spolupráci, díky které se nám daří spojovat svět školy a práce. Zážitky studentů níže jsou jasným důkazem, že mezinárodní projekty jsou zábava, která pomáhá při učení.


Ve dnech 1. října až 12. října proběhla na naší škole jako každým rokem praxe německých studentek. Naše dvojice praktikantek chodila do účetní firmy Finvest v Příbrami. Zde jsme byli velice mile přivítáni a s plným odhodláním jsme se vrhli do prvních úkolů. Práce byla jednoduchá, někdy i složitější, např. kopírování dokladů, tvoření docházky, evidence faktur atd. Ale musím říci, že to bylo krásných 14 dní. A doufám, že i německé praktikanty si odnesly nějaké zkušenosti jako já.

Richard Štefan, 3. A


Během návštěvy německých studentů jsem se účastnil jejich praxí. Upřímně jsem se bál, rozhodně nepatřím mezi nejlepší němčináře. Ovšem lákala mě představa, si zažít němčinu na vlastní kůži a zkusit se dorozumět. Paní učitelka mě ujišťovala, že s tím mají dobré zkušenosti a nemám se čeho bát. První setkání proběhlo v pořádku. Seznámili jsme se a pak šli do kanceláře Okresní hospodářské komory Příbram, kde se praxe měla konat. Paní v komoře nás přivítaly s úsměvem a ukázaly, co budeme dělat. Naše pracovní náplň se skládala z razítkování nejméně 500 obálek, lepení adres, řazení podle abecedy apod. Během tohoto nekonečného papírování jsme občas prohodili pár slov. Největší oříšek ovšem přišel, když jsem měl přeložit, co to je hospodářská komora, a popsat krásu jejích internetových stránek. Vše naštěstí dopadlo dobře a Angelina se tvářila, že to chápe. Zbytek praxe proběhl v pořádku. Vyzkoušel jsem si nové fráze a ustálil pár výrazů. Ze své zkušenosti mohu určitě doporučit každému.

Lukáš Veselý, 2. A


Od 1. 10. 2018 jsme po dobu 14 dní s německou praktikantkou navštěvovali příbramskou firmu Senco. V této firmě jsme se naučili mnoho nových věcí a také, jak to funguje ve skladu. Setkali jsme se zde především s kancelářskou prací, kde jsme oba využili naše vědomosti z našich škol. Vzhledem k tomu, že praktikantka byla z Německa, tak jsme se oba dorozumívali pomocí angličtiny. Celou praxi jsme si oba moc užili a doufáme, že se do této firmy v rámci praxe někdy v budoucnu znovu podíváme.  

David Pammer, 3. B


Stejně jako v loňském roce jsem absolvoval praxi s německou studentkou. Tentokrát jsme pracovali ve firmě Halex – Schauenberg v Příbrami. Během těchto 10 dnů jsme překládali firemní webové stránky do anglického jazyka, podíleli se na tisku různé dokumentace a seznámili se s výrobní činností firmy. Dokonce jsme absolvovali exkurzi přímo ve výrobě. Pohybovali jsme se ve velmi přátelském prostředí, všichni k nám byli vstřícní a snažili se nám pomoci. Děkujeme za tuto příležitost.

Roman Vršecký, 3. BZPĚT NA HLAVNÍ STRANU