Duben 2017 - praxe našich studentů v Idaru-Oberstein

Ve čtvrtek 30. 3. a v pátek 31. 3. 2017 proběhla na Obchodní akademii Příbram jazyková animace pro žáky, kteří poté v neděli 2. 4. vyjeli na dvoutýdenní stáž do německého Idaru-Oberstein. Jazyková animace je nekonvenční a zároveň zábavná metoda, jejímž cílem je přiblížení základů cizího jazyka, nebo prohloubení již získaných jazykových znalostí. Pomáhá odbourat bariéry při komunikaci v interkulturních skupinách a posiluje schopnost účastníků uvědomovat si nejrůznější způsoby dorozumění. Naše čilá zahraniční spolupráce tak pokračuje a v dubnu díky finanční podpoře z Česko-německého fondu budoucnosti vyjelo tedy na praxi do Německa 7 studentů. Pracovali v různých firmách vždy ve dvojici se svým německým partnerem. Kromě práce i hodně cestovali a poznávali jinou zemi, posuzovali a srovnávali a vyměňovali si zkušenosti.

Odborná praxe v zahraničí

Díky koordinačnímu centru česko-německéých výměn mládeže Tandem se sedm z nás, studentů Obchodí akademie a Vyšší odborné školy Příbram, mohlo vydat na dvoutýdenní pobyt do městečka Idar-Oberstein. Rozhodně to pro nás byla skvělá příležitost, jak použít německý jazyk v praxi a naučit se trochu té samostatnosti a spoléhat pouze na své znalosti a dovednosti. Myslím, že budu mluvit za všechny, když prozradím, že jsme se toho trochu báli. Před odjezdem jsme měli jazykovou animaci, jež nám měla pomoci s odstraněním komunikačních zábran a nastínit nám, co máme od praxe očekávat. Avšak realita byla pro každého z nás jiná. Například já jsem se Finančního úřadu bála, už jen první schůzka s panem Mullerem pro mě byla stresující. Ano, byla jsem vyděšená z toho, co mě čeká, ale všechny mé starosti byly úplně zbytečné, všechno proběhlo v naprostém pořádku a já ještě dlouho budu vzpomínat na své zážitky. U většiny z nás tomu bylo tak, zbytečně jsme malovali čerta na zeď, přitom jsme si užili super dva týdny. Co se volnočasových aktivit týká, většinou jsme zůstávali na mládežnické ubytovně, kde jsme hráli volejbal, stolní tenis či basket. O víkendu jsme se na vlastní pěst vypravili do Mainzu, kde se k našemu štěstí konala pouť. I když jsem se bála, že se ztratíme, byl to pěkný výlet. Také jsme se prošli po městě Idar-Oberstein, byli na Felsenkirche a vyhlídce, ze které jsme viděli celé město. Dva týdny uběhly jako voda a my se vrátili zpět do Čech a museli si znovu zvykat na stereotypní školní režim. Přinesla mi praxe něco? Samozřejmě. Zbavila jsem se strachu z mluvení a teď už vím, že za pomoci rukou, nohou a jazyků, které tak nějak ovládám, se domluvím kdekoliv. Všichni lidé, které jsme potkali, byli milí a ochotně nám poradili. Ráda bych za nás všechny poděkovala nejen Tandemu, ale i paní učitelce Lexové a panu Pelkemu, bez kterých by se tyto výměnné praxe nemohly uskutečnit.

Táňa Moučková 3.A

Naše praxe v Německu odstartovala 2. dubna odjezdem z Příbrami. Po 9 hodinách cesty jsme dorazili do našeho nového domova na dva týdny. Byli jsme ubytováni v mládežnickém centru přímo ve městě. Tam o nás bylo velmi dobře postaráno. Každý den čerstvá snídaně a chutná večeře. Také bylo možno zvolit si spoustu volnočasových aktivit.

Po snídani jsme vyrazili na svá místa do firem. Já a Mirek jsme pracovali v GLOBUSU Baumarkt, kde jsme především skládali zboží do regálů. Po pracovní době, která činila 6 hodin denně, jsme odjeli zpět do mládežnického centra. Tam jsme trávili odpoledne velmi sportovně a využili jsme všech možností. Praxe nám všem přinesla nové kamarády, zkušenosti a zážitky.

Václav Šilhavý


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU