Comenius Regio - 2. výjezd do Německa

Termín: 14. - 17. 6. 2013

Program:
účast na otevření naučné turistické stezky "Zwischen den Wäldern", projití celého okruhu za účasti regionálních politiků, účast na kulturním programu, připraveném místním hudebním spolkem, zážitkový den podél řeky Nahe, společné otevření stezky v Bad Kreuznah za přítomnosti místních politiků a mistra světa v cyklistice, projetí cyklostezky, seznámení se s konceptem turistiky v partnerském regionu, evaluace projektového setkání

Účastníci:
Mrg. Iva Čápová, Mgr. Markéta Čeřovská, Mgr. Olga Straková, Ing. Alena Jirochová, Mgr. Vladimíra Klasnová (OA), Mgr. Jiří Holý, Mgr. Lenka Konrádová (VISK), Mgr. Ingrid Vavřinková (KÚ)

   

Projekt Comenius – Regio – Partnerství pokračuje

Od září 2012 probíhá na OA a VOŠ Příbram projekt Comenius – Regio – Partnerství. Dalšími partnery projektu jsou Středočeský kraj a VISK. První výměnné setkání proběhlo v září v ČR i v Německu a nyní v červnu se situace opakovala. Nejprve nás navštívili partneři z Německa a o týden později vyrazili učitelé z OA Příbram spolu se zástupci Středočeského kraje a VISK do Německa, partnerského města Idar – Oberstein.

Region Rheinland-Pfalz a střední Čechy spojují mnohé tradice a společná historie, obzvláště města Trier a Praha, jakožto bývalá vládnoucí centra. Ve spolupráci uvedených institucí by měla vzniknout evropská naučná stezka, případně cyklostezka, mezi nejstarším a nejzápadnějším městem Německa Trierem a Prahou.

Trier je pro naši historii velmi významné místo. Tady po své korunovaci, která se uskutečnila 26. 11. 1346, ještě v prosinci jednal Karel IV. se svým příbuzným arcibiskupem Balduinem a pak se konečně rozhodl odjet do Čech, kde na něj čekala manželka Blanka z Valois. Jenže mezi Bonnem a Prahou ležela rozsáhlá území nepřátelského Ludvíka Bavora a Wittelsbachů. Cesta tedy byla velmi nebezpečná. Ale chytrý Karel vymyslel lest, převlékl se za panoše a inkognito vyjel do Prahy. Středověká zima byla velmi krutá, takže časté byly zastávky v cestovních hospůdkách. Vzdálenost z Trieru do Prahy je cca 700 km, Karel se musel vyhýbat velkým městům, aby se neprozradil, a tak cesta trvala dlouho. Domů dorazil až na Tři krále, tedy 6. 1. 1347.

Tenkrát se jednalo o velmi odvážný čin. Dnes máme situaci jednodušší. Na cyklostezce, kterou v rámci projektu vytváříme, nás nečeká žádný záludný Ludvík Bavor, a tak můžeme spíše využívat pohostinnosti zájezdních hospůdek a užívat si krás české a německé přírody. Na obou setkáních účastníci vždy v každé zemi projeli jednu plánovanou trasu a ocenili šikovnost svých kolegů. Trasy byly dobře vybrané a počasí se také vydařilo. Takže nezbývá se těšit na další setkání a prozkoumání dalších tras budoucí mezinárodní cyklostezky.

Iva Čápová, OA a VOŠ Příbram

    
   

Článek: V Příbrami úspěšně pokračuje projekt Comenius - Regio

Článek: Eröffnung Traumschleife "Zwischen den Wäldern

ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU